Батькам та вихованцям
Організація роботи дошкільних груп в умовах карантину.
Як здійснювати в умовах карантину освітній процес з дошкільнятами – найменшими здобувачами освіти?
Звичайно шляхом використання дистанційних технологій. У цій ситуації відкриваються можливості для проведення різноманітних заходів із використанням сучасних технологій дистанційного навчання. Батьки багато часу проводять дітьми. Тому завдання керівника і всіх працівників ЗДО налагодити тісну співпрацю з батьками дітей через веб-сайт закладу, скайп-дзвінки, Viber, WhatsApp і т.і. з метою надання допомоги у вихованні та розумінні психології дітей відповідного віку.
Отже, вихователі, психолог, вихователь-методист, музкерівник, медична сестра можуть долучитись до роботи закладу, використовуючи Інтернет-ресурси. Для забезпечення освітнього процесу з вихованцями педагоги можуть підготувати матеріали для занять з дітьми у формі завдань, запитань–відповідей, відеозанять aбo гіперпосилань на них тощо, надіслати їх батькам вихованців закладу електронною поштою, розмістити на сайті закладу aбo інших онлайн-ресурсах (Facebook, Viber, Messenger тощо). Дуже добре було б організувати зворотній зв’язок: продумати, як батьки повідомлять про виконання завдань ( фото, відео,повідомлення тощо).
Враховуючи, що швидке розповсюдження вірусу небезпечне негативними наслідками для здоров’я людини, варто, використовуючи Інтернет-ресурси, В режимі онлайн провести серед батьків вихованців інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19 та підібрати матеріал для роботи батьків з малятами відповідно до віку дітей та враховуючи, що психіка вихованців у цій ситуації набагато важливіша за їх знання.
Важливим є і надання консультативної та психологічної допомоги, проведення бесід з батьками дітей, які педагоги можуть забезпечити через індивідуальні консультації у телефонному режимі aбo за допомогою онлайн-ресурсів (мобільних додатків, електронної пошти тощо). При потребі можуть бути забезпечені групові онлайн-консультації батьків вихованців закладу, шляхом розміщення інформації на онлайн-ресурсах закладу, у тому числі у соціальних мережах (створення спільнот в соціальних мережах, мобільних додатках).
Необхідно інформувати батьків про тимчасовий графік роботи закладу в період карантину, контактні телефони, електронні пошти, посилання на сайт закладу та інші його онлайн-ресурси шляхом розміщення оголошень при вході в приміщення закладу освіти, на сайті закладу та на сайті засновника закладу, повідомлень в місцевих засобах масової інформації тощо.
Робочий час під час карантину педпрацівникам варто використати і для професійного розвитку. Звичайно, організація дистанційного навчання вже сприятиме удосконаленню навичок володіння ІКТ-технологіями, професійному вдосконаленню педагогічних працівників. Разом з тим, педагогам ЗДО варто розробити індивідуальні плани професійного розвитку, самоосвіти, дистанційно пройти курси підвищення кваліфікації тощо.
Крім того, під час карантину є можливість виготовлення наочного матеріалу для занять з дітьми, розробки конспектів занять та підбору матеріалів з Інтернет-ресурсів для занять з вихованцями після завершення карантину. Є час і для упорядкування обов’язкової для кожного працівника закладу документації згідно його посадових обов’язків та відповідно до вимог Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом МОНмолодьспорту України від 01.10.2012 № 1059.
Для дітей дошкільного віку розроблені відповідні ресурси, за допомогою яких батьки мають можливість займатися з малюками:
50 обов’язкових завдань для дошкільника на карантині:http://osvita.ua/school/63379/?fbclid=IwAR3lxL0a7sMHI9OygbCvh68vKwcDDhYUL2t5mISuDUrsgqAsD7aa3CcP-SA
Сайт віртуального закладу дошкільної освіти ,,Дивокрай”:http://dyvokray.org.ua/
Картотека рухливих ігор для дошкільників: https://vseosvita.ua/library/kartoteka-ruhlivih-igor-dla-doskilnikiv-229560.html?fbclid=IwAR2TwM_5YLAa2m-wg58W3cZyb6iUM7Sb3aisVDHev8P6GiI4OQC2bmodgrc
Перший український сайт для батьків та дитячих психологів «Дитячий психолог»: https://dytpsyholog.com/
Заняття з розвитку мовлення дітей раннього віку: https://www.pedrada.com.ua/article/1987-rozvitok-movlennya-dtey-rannogo-vku?fbclid=IwAR1DWy1VJ9E9iED_F4PLqnapbuKRpF5oltDRSFw6Z6sNgzm4vdzigR9QwFI
55 енергійних ігор та розваг для дітей вдома: https://pedpresa.ua/201548-55-energijnyh-igor-ta-rozvag-dlya-ditej-vdoma.html?fbclid=IwAR0ZMytjvZLeLf1m61dhPOqQg6Yz2dPC2xdPzWdjcBig9dyyYovhsLI0cU4
Інтернет-ресурси для дітей дошкільного віку,
їх батьків та вихователів
Українські пізнавальні сайти
- Найбільша освітня платформа для дошкільників www.learning.ua/
- Вчи.юа – онлайн-платформа, де діти старшого дошкільного віку та учні початкових класів вивчають математику в інтерактивній формі – hvchy.com.ua/
- РОЗУМНИКИ. Педагогічні ігри – захоплюючі навчальні програми – rozumniki.info/
- «Весела абетка» – http://abetka.ukrlife.org/ – українські абетки, казки, читанки, скоромовки, загадки, прислів’я.
- Авторський блог – http://natalyagurkina.ucoz.ua – Наталя Гуркіна – казки, загадки, вірші для дітей.
- «Левко» – http://levko.info – дитячий сайт, що пропонує багатий вибір дитячих ігор, лічилок, загадок, віршів, казок, аудіо та відео матеріалів, а також тут можна знайти поради до різноманітних саморобок, розмальовки, найпростіші кулінарні рецепти для малечі, матеріали для дитячих свят.
- «Соняшник» – http://sonyashnik.com – розваги для дітей: книжки, аудіо, відео, ігри.
- Авторський блог – http://www.zrobysama.com.ua/ – блог про речі, які можна зробити власноруч: листівки, альбоми, скрапбукінги, декор, вишивки.
- Maluk.in.ua – http://maluk.in.ua/ – сайт для малят та батьків: розвиваючі ігри, творчість.
- «Казкар» – http://kazkar.info/ – зібрання найкращих казок з усього світу: англійські, німецькі, французькі, індійські та наші рідні українські казки. Не забули і про великих казкарів: Шарль Перро, брати Гримм, Олександр Пушкін, Леся Українка.
- «Дерево казок» – http://derevo-kazok.com.ua/ – на ресурсі зібрано безліч казок українських та зарубіжних авторів. Твори можна слухати онлайн, читати та навіть дивитися відео.
- «Нашим діткам» – http://www.nosiki.cv.ua/ – матеріали для раннього розвитку дітей, музичні альбоми дитячих гуртів та виконавців, «мінуси», ноти, музичні сценарії до дитячих свят та ранків, матеріали для розвитку творчих здібностей, кліпи з мультиків (пісеньки), багато книжок, журналів для дітей, казки від сучасних авторів, загадки та віршики на будь-які теми (також англійською).
- Дитячий портал «Пустунчик» – https://pustunchik.ua/ – фоно- та відеотека українською мовою. Завдання у вигляді вікторин та тестів.
- Музичний сайт для дітей «Музична абетка» – http://muzabetka.com.ua – збірка музичних треків, нотна грамота, музичний словник, методичні рекомендації із музичного виховання, музичні ігри.
- Сайт «Baby–sos» «Аудіокнижки українською» – http://baby-sos.com – сайт допоможе Вам і вашим дітям пірнути у світ краси, гри, казки, музики, малювання, фантазії та творчості.
- «Країна міркувань» – http://www.child-thinking.com.ua – на сайті розміщено завдання, які розвивають просторове мислення, увагу, пам’ять та логіку.
- Український логопедичний сайт Logopedia.com.ua – http://www.logopedia.com.ua/ – сайт для батьків та вихователів, які дбають про мовленнєвий розвиток дитини: поради, ігри, вправи.
- Канал «Освіта дитини ХХІ століття» – https://www.youtube.com/channel/UCYEA0vxmjI8FynI4QRqf64g – канал YouTube мультфільмів, розвивальних відео та пісень для дітей різного віку.
- Розвивальні мультфільми українською мовою – https://www.youtube.com/watch?v=lCi1uJ7bBSQ
- Науково-популярний журнал «Пізнавайка» – http://www.poznavayka.org/uk/- сайт присвячений самим різним наукам: хімія, математика, астрономія, зоологія. Є дещо з нетрадиційної науки: уфологія, гіпноз, наукові гіпотези.
- «Мамине сонечко» – http://www.mamynesonechko.in.ua/ – сайт-зібрання порад та прикладів організації дозвілля дітей: розваги, навчання, рукоділля.
- «Абеткаland» – http://abetkaland.in.ua/ – структурований сайт із матеріалами по дошкільній освіті: планування, методика, заняття, сюжетно-рольові ігри, гуртки та сценарії ДНЗ.
- «Розвиток дитини» – https://childdevelop.com.ua/ – підбірка матеріалів для відповідальних батьків та вихователів: виховання та психологія дитини, дошкільне виховання освіти, підготовка до школи, розваги, дипломи, нагороди тощо.
- 900 презентацій для дошкільників http://900igr.net/ – збірка презентацій: колір, форма, їжа, живий та неживий світ, людина, країни тощо.
Фрази, які не можна говорити дитині, яку віддають в дитсадок
Ці 10 фраз, які дуже часто використовують батьки, можуть зашкодити швидкій і безболісній адаптації дитини до дитсадка. Деякі з них лякають дитину, інші її обманюють, але всі вони — заважають адаптації. Дізнайтесь, які фрази слід забути, якщо ваша дитина збирається в садочок.
1. Вчись їсти самостійно, бо в садочку ніхто кормити тебе не буде! — таким способом ми формуємо негативну установку дитини на садочок. Краще скажіть: “Ти вже можеш їсти сам, ти вже такий дорослий! Мені так подобається дивитися, як ти самостійно їси!
2. Ану поділись іграшкою — в садочку доведеться ділитися! Там всі іграшки спільні! — для дитини це не аргумент, а для того, щоб малюк зміг взаємодіяти з іншими дітками, йому потрібно цьому навчитися. Краще скажіть: “Дивись, як хлопчик хоче твою іграшку, давай дамо йому трішки погратися, він пограється і поверне!”
3. Не плач, бо віддам в дитячий садок! — так ми залякуємо дитину, формуємо враження, що в садку погано і там можуть скривдити.
4. Заспокойся, бо заведу в дитсадок і там залишу! — знову ж таки, лякаємо дитину ще й тим, що мама може хотіти позбутися її, а значить не любить…
5. Там не страшно! Не бійся! Вихователька не буде тебе ображати! — “не” дитиною не сприймається. Дитина чує: “Потрібно боятися, в садку страшно, а вихователька може скривдити”
6. Я буду з тобою в групі сидіти! (якщо насправді ви не збираєтесь цього робити) — це обман. Обманюючи малюка ми самі собі копаємо яму, оскільки з часом він перестане нам довіряти, почне обманювати сам. Тому, якщо ви пообіцяли залишитися з дитиною — залишіться, і не йдіть поки малюк на це не погодиться.
7. Я тобі куплю …, якщо ти підеш в садочок! — малюк звикне до того, що кожен раз мама щось купує і з часом почне маніпулювати і вимагати щораз більше і більше.
8. Будь-який негатив про вихователів, помічників вихователя дитини, садочок загалом, навіть просто інтонація (в присутності дитини) — малюк складає враження про вихователів з ваших слів. Якщо ви негативно відзиваєтеся — значить вихователі погані, тому з ними залишатися небезпечно.
9. Не плач! Дивися, інші діти не плачуть! А ти… — не варто порівнювати дитину з іншими. Ніколи. Ні за яких обставин! Краще скажіть: “Тобі сумно / гірко, що доводиться залишатись без мами. я теж сумуватиму за тобою!”
10. В садочку так весело! Там стільки іграшок! Там стільки діток! Всі граються, веселяться! — ці фрази здатні викликати в дитини завищені очікування і сформувати враження, що садочок — це розвага, і що в садочку одразу з першого ж дня буде так прекрасно. Тому краще говоріть правду, більш стримано, попереджайте, що з дітками доведеться спочатку познайомитися, що в садочку будуть заняття і вихователь, яку потрібно буде уважно слухати.
10 головних помилок сучасних батьків
Коли я стала мамою, всі навколо роздавали мені мільйони порад про те, як я повинна любити своїх дітей. Але я ніколи їх не слухала, бо мало хто насправді знає, як виховати не тільки слухняних, але і успішних, щасливих дітей. Ваше завдання – не стільки вихована, скільки впевнена у собі дитина, яка вміє жити.
Я закликаю вас взяти відповідальність у цьому питанні на себе. І не слухати нікого з тих, хто вважає, що знає, як правильно ростити дітей.
Вашим головним пріоритетом повинні стати щасливі, а не слухняні діти. Дослідження показують, що від того, чи щаслива була дитина в свої 10-15 років, залежить, чи буде вона щаслива в 25-, 30- і 40-річному віці.
У той же час соціологи зауважують, що у нас дуже швидко зростає кількість нещасних 20-річних молодих людей. Більшість з них зізнається, що в них було щасливе і безтурботне дитинство. Їх батьки – кращі друзі. Вони ніколи не переживали трагедію або щось подібне. І все ж вони нещасні.
Одна з причин такого невтішного стану справ – виховання. Справа в тому, що більшість батьків так сильно піклуються про своїх дітей, що в буквальному сенсі не дозволяють їм падати і набивати власні шишки.
Замість того, щоб дати своїм дітям можливість з дитинства приймати власні рішення і визнати власні помилки, батьки втручаються в їхнє життя, надмірно активно намагаються захистити їх від можливих неприємностей навколишнього світу.
Але негаразди – це невід’ємна частина життя. І буде набагато краще, якщо ваші діти будуть вчитися вирішувати свої проблеми самостійно вже в школі. Навички подолання труднощів дуже важливі. Тому ви не повинні обмежувати життєвий досвід дитини своїми заборонами і своєю надмірною опікою. Не сповільнюйте їх психологічне та емоційне зростання.
Чому я кажу вам про все це? Тому що я хочу, щоб ви не робили тих помилок, які допускають більшість інших людей.
Моє улюблене правило виховання говорить: “Підготуйте дитину до дороги, але не забирайте у неї можливість йти по ній самостійно”.
Ось 10 найбільш поширених помилок, які роблять майже всі сучасні молоді батьки.
Помилка №10: Ви поклоняєтеся своїм дітям
Більшість з нас намагається бути ідеальними батьками. Наші діти живуть у набагато кращих умовах, ніж жили в їхньому віці ми. Ми виконуємо всі забаганки своєї дитини: хоче нову іграшку – будь ласка!, чергову шоколадку – тримай!
Проблема, мабуть, у тому, що діти починають думати, ніби весь світ обертається навколо них. І коли наступного разу ваша дитина не отримає бажаного, то дуже засмутиться. Набагато сильніше, ніж сусідський хлопчисько, з яким так не “сюсюкаются”.
Ми не повинні поклонятися своїм дітьми. Ми повинні любити їх. Вони для нас – центр Всесвіту, але самі себе вони так сприймати не повинні . Інакше виростуть егоїстами, які забудуть про вас відразу після того, як поїдуть вчитися в інше місто.
Всім буде краще, якщо періодично ви не станете виконувати забаганки своєї дитини. Не отримати бажаного тут і зараз – це нормально.
Помилка №9: Ви вважаєте, що ваші діти прекрасні
Від фахівців, які працюють з дітьми, я дуже часто чую, що багато батьків сьогодні абсолютно не готові сприймати негативні відгуки щодо вчинків своїх нащадків. Як тільки хтось їх критикує, одразу ж наступає на хвилю неприйняття або навіть агресію з боку батьків.
Але ми повинні навчитися сприймати критику з відкритим серцем. Заради дітей. Іноді нам потрібно втрутитися якомога швидше, щоб ситуація не вийшла з-під контролю. Якщо шкільні вчителі кажуть вам, що ваша дитина погано себе веде і ображає однокласників, висновки треба зробити щодо дитини, а не вчителів.
Один дитячий психолог з Алабами нещодавно говорив мені, що небажання батьків адекватно сприймати реальність – найпоширеніша причина підліткової депресії. Коли вона тільки починається, батьки можуть допомогти, але, як правило, не звертають уваги.
А вже коли діти стають дорослими, батьки починають їх пиляти: “Тобі вже 20 років, а ти не хочеш ні вчитися, ні працювати!”. Ваше втручання було б набагато ефективнішим, якщо б ви зробили його до того, як лінь стане частиною ідентичності вашої дитини.
Помилка №8: Все ваше життя – це ваші діти.
Ми пишаємося нашими дітьми. Коли у них виходить щось важливе, ми щасливі сильніше, ніж якби це були наші власні успіхи.
Але в усьому має бути міра. У вас повинно бути своє власне життя і свої власні успіхи. Дітям потрібен правильний приклад для наслідування. Станьте ним!
А ще у вас повинні бути не тільки робота і сім’я. Дитина повинна знати: у дорослих – свої розваги і задоволення. І це треба враховувати! Якщо ви хочете, щоб ваша дитина прожила повноцінне життя, проживіть його самі!
Помилка №7: Ви приймаєте рішення за них самі
Один священик якось сказав мені, що найбільша проблема сучасних дітей – в тому, що їх батьки не дають їм можливості самостійно приймати рішення. Батьки вибирають за самих дітей, їх кар’єру, їх друзів, їх одяг і т. д.
Звичайно, ми всі хочемо, щоб наша дитина не потрапила у якусь погану історію. Звичайно, ми хочемо, щоб вона співала нам дифірамби і поважала нас за те, що ми хочемо забезпечити їй краще життя.
Проблема у тому, що така дитина не вміє мислити самостійно. І впадає в одну з двох крайнощів: або вона не здатна без вашої участі навіть на дріб’язкове рішення, або починає забувати про те, що вседозволеність – це ненормально.
Не вирішуйте за вашу дитину, ким вона повинна бути. Це не той вияв любові з вашого боку, що необхідний.
Помилка №6: Конкурсне виховання
Всі батьки хочуть, щоб їх дитина була кращою за інших. Краще вчилася, показувала кращі спортивні результати. Багато захоплюються цим так сильно, що їх дитя починає розглядати все життя, як одне нескінченне змагання. Результат – часті депресії і зломана психіка.
Найбільше на світі ми боїмося, що наші діти будуть відставати від тих, які оточують. Ми боїмося, якщо вони будуть не дуже добре вчитися, то залишаться в посередності, коли виростуть.
Але ваші діти повинні також розуміти, що життя – це не тільки піт і боротьба. Життя – це ще й радість від усвідомлення цієї миті.
Краще постарайтеся прищепити дитині думку, що “перемога за всяку ціну” – це не єдине, що має значення. Людину визначають не її перемоги, а її характер. І стійкість.
Помилка №5: Ви позбавляєте їх дитинства
Чим щасливіше буде дитинство вашої дитини, тим більш щасливою людиною вона виросте. Це імператив, доведений вченими.
Найвірніший спосіб позбавити дитя дитинства – завантажити його шкільними уроками, заняттями в музичній школі, вивченням іноземної, спортом і т. д. А ще ми хочемо, щоб наші діти допомагали нам виконувати роботу по дому. Але при цьому ви не повинні забувати, що у кожного має бути право на дитинство.
Ваша дитина не обов’язково повинна досягти тих успіхів, яких досягли Пікассо або Тейлор Свіфт. Вона повинна вирости сильною особистістю, здатною прожити щасливе життя. Ось це головне.
Помилка №4: Ви хочете мати “правильну”, а не “справжню” дитину
Ми починаємо будувати плани для своїх дітей вже тоді, коли вони ще в нашій утробі. Ми мріємо, що вони виростуть і досягнуть більшого, ніж ми.
Але іронія в тому, що ви не можете отримати ту ідеальну дитину, про яку мрієте. Ви отримаєте ту єдино можливу людину, яка могла народитися саме у вас. Не намагайтеся змінити в ній те, що вам не подобається. Не примушуйте її ставати тим, ким вона нібито повинна бути в ваших мріях. Нехай вона стане тим, ким сам захоче стати.
Помилка №3: Ви забуваєте про те, що вчинки важливіші слів
Ми всі хочемо здаватися своїм дітям ідеальними. Ми всі знаємо, що для того, щоб дитина виросла розумною і доброю, ми повинні показувати їй приклад. Але більшість з нас також забуває про те, що моральні настанови працюють тільки в одному єдиному випадку: якщо ви самі їх виконуємо.
Повірте, ваші діти завжди знають, що вони можуть собі дозволити, а що – ні. Вони спостерігають за вами уважніше, ніж ви самі за собою.
Тому наступного разу, коли будете сварити дитину за те, що вона нешанобливо ставиться до однолітків, запитайте себе: а може, вона побачила негативний приклад у вас? Чому вам можна обкладати матами тих, які оточують вас, а їй – ні?
Помилка №2: Ви судите про батьків за поведінкою їхніх дітей
Коли ви зустрічаєте, де б то не було невиховану дитину, то автоматично починаєте думати, ніби у неї погані батьки. Але це не завжди так. Не буває “ідеальних” дорослих і “пластилінових” дітей. В світі немає нічого ідеального” – так само як і нічого “безнадійного”.
Ми ніколи не знаємо, наскільки сильно інші батьки переживають за своїх дітей. Тому і не повинні судити про них.
Помилка №1: Недооцінка характеру
У кожної дитини є свій характер і свій внутрішній моральний компас. Ці речі означають набагато більше, ніж ваші спроби перетворити своє дитя – в “ідеальну” людину.
Не намагайтеся вчити її за написами в книгах, за шаблонами. Кожному потрібен свій підхід. А часто, ще важливіше свобода: якщо ви чекаєте від своєї дитини самостійності й усвідомленого підходу до життя, дайте їй можливість рости і розвиватися без надмірного втручання.
Головне, про що варто подбати, – це характер. Він повинен бути. Єдина можливість дати дитині його загартувати – дати їй більше свободи. Не замикайте дітей у своїх квартирах. Не радійте тому, що комп’ютер може замінити їй ігри у дворі. Не ховайте свою дитину від реального світу. Нехай ваша любов не стає для нього в’язницею!
Джерело:
http://incredible.com.ua/10-golovnyh-pomylok-suchasnyh-batkiv-zapam-yatajte-i-vykorystovujte/?fbclid=IwAR3M-A6EMQ5elrA8fJFya6Y1XKLUjeXLQDCC0NSlEnEHBj3wrpNnMsh1TSU