Міжнародний день рідної мови
Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.
З метою розширення знань учнів про історичний розвиток рідної мови, показати її красу і велич; розвивати усне мовлення вихованців, пам’ять, увагу; формувати ціннісне ставлення до рідної української мови; прищеплювати чинники народної моралі (ідеали добра, справедливості, патріотизму) класними керівниками та вихователями проведено уроки та виховні години “Мова моя рідна, мова солов’їна”.
Цікаві факти про українську мову
1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
2. За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім — російська (62%). “До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11”, — кажуть експерти.
3. В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.
4. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”. Це була перша згадка українських слів.
5. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”.
6. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.
7. Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
8. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
9. Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово “вороги” може звучати як “вороженьки”.