Рекомендації: Розвивальні настільні ігри для дошкільнят
Розвивальні настільні ігри для дошкільнят
Роль розвивальних настільних ігор для дошкільнят, приклади та рекомендації щодо підбору
Хочете, щоб ваша дитина розвивався повноцінно й гармонійно? Крім гарної фізичної форми та здоров’я, важливо приділити увагу прокачуванню дитячого мислення. Настільні ігри для дошкільнят стануть чудовою альтернативою планшету або смартфону. Крім того, вони допоможуть весело та з користю провести час у вузькому сімейному колі. Адже грати можуть і діти, і дорослі.
Суть настільних ігор для дошкільнят найчастіше полягає у виконанні певних дій на столі, на спеціально розміченому ігровому полі або в руках активних гравців. Основний плюс у тому, що гра здатна моделювати ситуацію. Тож у дитини підключаються пам’ять і кмітливість, поступово виробляються корисні навички та вміння:
- об’єктивно мислити і робити логічні висновки;
- знаходити оригінальні вирішення питань;
- швидко помічати закономірності й ін.
Настільні ігри для дошкільнят сприяють збагаченню словникового запасу, швидкому засвоєнню нової інформації, а також тренують пам’ять. Це чудовий спосіб підготувати малюка до шкільних навантажень і реального життя.
Важливі переваги
Перевагами розвивальних настільних ігор для дошкільнят є:
- Цінова доступність. Придбати ігровий комплект можуть усі батьки. Це дешевше, ніж купувати модні гаджети для ігор.
- Універсальність і комунікація. Малюк може зіграти в захопливу гру з дорослими або зі своїми однолітками, вчиться комунікувати і взаємодіяти з іншими.
- Безпека для здоров’я. У настільних іграх немає предметів, які можуть уколоти чи порізати, тобто травмувати дитину. На відміну від комп’ютерних додатків, не потрібно постійно напружувати зір і перевантажувати нервову систему.
- Розвиток уваги і посидючості. У процесі гри діти вчаться концентруватися, бути зібраними й уважними. Це важливі навички, які допоможуть їм швидко освоїтися в початкових класах школи.
- Мінімум вимог. Щоб кинути кубик, розкласти картки або пересунути фішки на ігровому полі, не потрібно тренувати м’язи чи володіти спеціальними знаннями.
Різноманіття форм і сюжетних ліній у настільних іграх дає змогу підібрати найкращі варіанти. Також важливо враховувати індивідуальні побажання, інтереси й вік вашого малюка.
Види і характеристики ігор
Виділяють кілька типів настільних ігор для дошкільнят. Кожен із них спрямований на розвиток певних навичок. Розгляньмо найпопулярніші.
Інтелектуальні. Спрямовані на розвиток логічного мислення та кмітливості. Покращують концентрацію уваги. Їх поділяють на вікторини, які представлені у форматі питань і відповідей, та головоломки, що вчать знаходити оригінальні рішення й розвивають кмітливість.
Військові. Дуже подобаються хлопчикам дошкільного віку. Хоча деякі дівчатка намагаються не відставати від них й із задоволенням готові взяти участь. Такі ігри розвивають мислення, а також учать використовувати всі ресурси, котрі є в розпорядженні гравця.
Активні. Ідеально підходять для проведення дитячих свят. Розраховані на велику кількість гравців (від 5 і більше). Тут потрібна швидка реакція, кмітливість і спритність. Такі ігри допомагають розвинути комунікативні навички, завдяки чому дитина зможе легше адаптуватися в будь-якому суспільстві.
Пригодницькі. Гравець може перетворитися в певного персонажа. Він має правильно виконати певні завдання. Ігровий процес спрямований на розвиток логічного мислення й пам’яті.
Сімейні. Це справжнє змагання в колі сім’ї, де перемагає найкращий. І тут не важливо, скільки років переможцю!
Творчі. Спрямовані на виявлення та розвиток вроджених талантів і здібностей.
Що варто взяти до уваги
Вибираючи настільну гру для дошкільника, спробуйте заздалегідь дізнатися, що йому цікаво. У кожної дитини є свої зацікавлення. Допомогти батькам зможе невелике усне опитування, а також аналіз улюблених казок і мультфільмів малюка.
Також важливо звернути увагу на деякі характеристики.
- Рекомендації виробника. Ідеться про вік дітей, на який розрахована настільна гра. Хоча це не принципово: основне, щоб дитині сподобався сюжет.
- Оптимальна кількість гравців. Переважно у грі може брати участь 2–5 чоловік. Чим більше учасників, тим цікавіше.
- Рівень складності. Безпосередньо пов’язаний із віком і рівнем розвитку. Для малюків до 3 років краще вибрати найпростіші ігри. Дітям 4–7 років підійде середній рівень складності.
- Тривалість ігрового циклу. Чим менші діти, тим складніше їм всидіти на одному місці. Намагайтеся підібрати гру так, щоб дитині не було нудно.
- Масштаби. Визначаються розмірами ігрового поля, додатковими предметами (фішками, фігурками) і кількістю учасників. Краще придбати кілька різнопланових настільних ігор, в які можна зіграти вдома та в подорожі.
- Якість виконання. Важливо, щоб усі деталі гри були яскравими, з якісним художнім оформленням і чіткими написами. Великі виробники застосовують під час виготовлення щільний картон, який не рветься й не обшарпується по краях, а також нетоксичний пластик і безпечні стійкі фарби для дрібних деталей.
Врахуйте, що хороша гра не може коштувати дешево, однак вона прослужить усій сім’ї довгий час і принесе безліч позитивних емоцій дітям та дорослим.
Що вибрати: 10 популярних моделей
Перед тим як купувати настільну гру для дошкільника, варто перечитати відгуки покупців. А також порадитися з дитиною, дізнатися її думку. Пропонуємо десять рейтингових варіантів і сподіваємося, що така підказка буде корисною для батьків.
ДОББЛЬ: одним пострілом – п’ять зайців
Містить універсальний комплект карток із зображеннями різноманітних предметів. На основі їх ви зіграєте в 5 різних ігор. Можна порівнювати свої картки із загальною або карткою сусіда, збирати їх за картинками, змінювати і т. п. Гра тренує чіпкість, уважність, навчає швидко реагувати. Компактну коробку зручно брати з собою в гості або в будь-яку поїздку: вона поміститься навіть у дитячому рюкзаку. Ціна набору – всього 312 грн. Рекомендована дітям від 6 років.
ШВИДКІСНІ КОЛЬОРИ: захопливе дозвілля для творчих особистостей
У комплекті є 6 різнокольорових маркерів із ковпачками, які стирають, кольорові зразки й чорно-білі картки. Суть гри – якомога швидше й акуратніше зафарбувати певні поля на картках за обраним зразком. Переможцем стає той, хто найкраще впорався із завданням за найкоротший час.
Гра тренує візуальну пам’ять і спритність рук. Ідеальний вибір для дитячого свята. Гра для дітей від 4–5 років. Максимальна кількість учасників – 5. Вартість – 500 грн. На думку деяких батьків, це дещо висока плата за «розфарбовку», нехай і за багаторазову.
КОРТЕКС: новий вид «упізнайки»
Для цієї гри потрібно від 2 до 6 учасників. У комплект входять картки із завданнями на тренування уважності, пам’яті та мислення. Розвиває тактильні навички, поліпшує моторику. Підходить для дітей 6–7 років. Ціна становить 452 грн.
Оригінальний сюжет не залишить дітей байдужими: вони обов’язково спробують зіграти і зможуть навіть обійти дорослих!
МАТЕМАТИЧНІ ТЕРЕЗИ: просто і корисно
Плюс цієї настільної гри полягає в тому, що дитина може зіграти навіть наодинці. У комплект входять кумедні ваги, зроблені у вигляді пінгвіна, помічники звірка та пластикові цифри. У процесі гри дитина ознайомлюється з цифрами, вчиться рахувати й вирішувати нескладні математичні задачі.
Набір тренує логічне мислення та кмітливість, допомагає підготуватися до школи. Однозначно цікавіший паличок для рахунку й математичних карток. Рекомендований дітям від 3 років. Ціна – 399 грн.
МОРСЬКИЙ БІЙ: для найазартніших
Для гри потрібен один партнер. Ціль проста – збити кораблі супротивника, зберігши свій флот. Коробка з предметами досить велика, тому гра краще підходить для домашнього використання. Серед плюсів – захопливість ігрового процесу й барвисте оформлення. Допомагає натренувати інтуїцію, пам’ять, логіку. Зацікавить і хлопчиків, і дівчаток, а також усіх дорослих. Вартість складає 254 грн. Це один із найкращих способів провести час із сім’єю.
ДЖЕНГА З ЧИСЛАМИ: вибери свою стратегію
Суть гри – звести найбільший «хмарочос» із невеликих дерев’яних брусів. Складність полягає в тому, що потрібно укладати елементи в певній послідовності й не зруйнувати вежу. Підходить дітям від 4 років. Тренує уважність, спритність рук, кмітливість. Вчить виробляти певну стратегію.
Ціна комплекту – 170 грн. На думку багатьох батьків і редакції, це ідеальне співвідношення ціни та якості.
ТОТЕМ ЗЕН: креатив без кордонів
У наборі величезна кількість деталей різноманітних кольорів, розмірів та форм. Із них потрібно побудувати свій тотем так, щоб він не зруйнувався в процесі гри. Плюс у тому, що кожен раз можна створювати нові й нові варіації.
Така гра буде цікава хлопчикам і дівчаткам від 5 років. Вона розвиває кмітливість, дрібну моторику, мислення та фантазію. Ціна становить 759 грн й абсолютно виправдовує себе. Цей набір значно цікавіший стандартного конструктора. Процес можна ускладнити: пробувати укладати елементи не руками, а паличками, що є в комплекті.
ІНДИГО: подорож у світ пригод
Одна з найоригінальніших настільних ігор. Однаково цікава дошкільнятам і дорослим. Грати в неї можуть малюки від 4 років і старші. Учасникам доведеться прокладати собі шлях на ігровому полі, рухати дорогоцінні камені замість стандартних фішок. Переможцем стає той, хто першим збере найбільше скарбів. Процес можна ускладнювати, змінюючи правила на свій розсуд. Серед плюсів – висока якість виконання і простота базових правил.
Гра належить до категорії дорогих: її вартість 879 грн, але покупка варта цих коштів. Призначена для розвитку логіки й посидючості. Входить у топ найбільш захопливих настільних ігор.
МІЙ ПЕРШИЙ XEDBANZ: вибудовуємо комунікації
Найкраще грати в компанії з приятелями. Суть у тому, щоб швидше вгадати зображення на картці, зважаючи на підказки інших учасників.
Хедбенс розрахований для дітей віком від 3 років. Гра унікальна тим, що одну й ту ж картинку можна описувати різними словами. Зміна гравців означає нові емоції та яскраві враження. Одна з найзахопливіших ігор у бюджетній категорії, ціна якої – усього 299 грн. Розвиває фантазію і навички спілкування, а також розширює словник. За допомогою таких карток діти вчаться швидко розуміти своїх однолітків, знаходити з ними спільну мову.
DJEGO QUANTITIX: весела математика
Для гри потрібен мінімум один партнер. Мета – розмістити фішки відповідно до картинки-підказки на спеціальній дощечці, також можна самостійно міняти правила. У процесі гри малюк вчиться рахувати.
Особливі переваги: яскраве оформлення і зручні для дітей предмети. Можна купувати малюкам від 3 років, щоб навчити їх азам математики, розвинути пам’ять і логічне мислення. Цінова категорія – середня (покупка обійдеться в 649 грн). Зате підготовку до дитячого садка та школи буде забезпечено!
Як підсумок
Якщо ви плануєте придбати перші настільні ігри, рекомендуємо вибрати 2–3 різнопланові варіанти. Наприклад, «Морський бій», «Хедбенс» і математичні терези. Дитина самостійно вирішуватиме, у що їй сьогодні хочеться зіграти. А також зможе поступово поліпшити різні навички: навчиться рахувати, запам’ятовувати на слух і візуально, поповнить словниковий запас.