*Як захистити власні кордони та навчити власну дитину їх захищати.*
Можливо, вам не подобається публічно виражати свої почуття (обійми, поцілунки, триматися за руки). Ймовірно, вам дуже ніяково, коли хтось торкається вас або натякає на сексуальний підтекст. Вас може дратувати, коли вашу думку або ідею не враховують, а намагаються нав’язати власну. Або вам досить складно розповідати друзям і навіть партнеру про свої почуття. Врешті-решт ви можете не хотіти позичати гроші, наприклад, другу або подрузі.
Це типові ситуації, котрі часто викликають неабияку напругу у стосунках. Але, напевне, ще більший конфлікт відбувається всередині вас, адже ваші особисті кордони в такі моменти знаходяться під тиском або навіть під досить агресивною атакою.
*Стратегія захисту особистих кордонів*
*🔸 Визначте свої межі*
Передусім для успішного захисту кордонів важливо чітко розуміти, що для вас насправді має значення. Це можуть бути емоційні, фізичні, інтелектуальні, сексуальні, фінансові межі.
*🔸 Будьте впевнені у своїх правах*
Пам’ятайте про своє право на власні кордони. Ніхто не повинен порушувати їх без вашого дозволу.
*🔸 Використовуйте чіткі висловлювання*
Щоб не було непорозумінь, говоріть максимально чітко: “Мені важливо, щоб…” чи “Я впевнений (-а), що…”, “Мені потрібно…” — це сприятиме ефективній комунікації.
*🔸 Не виправдовуйтеся*
Слід розуміти, що необов’язково виправдовуватися за те, чому вам важливо захищати свої кордони. Просто висловіть свою позицію та почуття без зайвих пояснень.
*🔸 Будьте наполегливими*
Наполегливість у вираженні своїх кордонів важлива. У протилежному разі оточення не буде ставитися до ваших кордонів як до чогось серйозного, принципового.
*🔸 Поважайте кордони інших*
Як і ви, інші мають право на свої кордони. Поважайте їхні рішення та демонструйте взаємну повагу.
*🔸 Будьте терплячими із собою*
Майстерність захисту кордонів — це поступовий шлях. Можливо, вам знадобиться час, щоб розібратися в собі, та знайте, що кожен крок уперед — це крок до вашого особистого успіху.
*Пам’ятайте: встановлення меж — це, по суті, спосіб турботи про себе, як, наприклад, збалансоване харчування й фізичні вправи.*
Урок для батьків № 2: Як дітям визначити та захистити особисті кордони
YOUTUBE.COM
Урок для батьків № 2: Як дітям визначити та захистити особисті кордони
Курс для батьків «Як навчити дитину захищатися», урок 2.Урок спонукає батьків замислит